Koronawirus a onkologia
23/03/2020Szanowni Państwo,
chorzy na nowotwory złośliwe w trakcie leczenia (chemioterapia, immunoterapia) są szczególnie narażeni na wystąpienie powikłań w przebiegu infekcji koronawirusem. Dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko zakażenia COVID-19. Metody unikania zarażenia są jednak takie same dla chorych na nowotwory jak i dla osób zdrowych.
Bezwzględnie należy prawidłowo myć ręce i myć ręce często. Unikać dotykania twarzy, oczu, oraz unikać kontaktu z osobami nawet potencjalnie zainfekowanymi.
Najlepiej pozostać w domu aby nie ryzykować spotkań z ludźmi, nawet zdrowymi, młodymi i nawet dziećmi. Kiedy musimy opuścić mieszkanie trzeba zachowywać dystans od innych zgodny z zaleceniami służb sanitarno-epidemiologicznych, które są niemal codziennie aktualizowane.
Prosimy o dbałość o higienę posiłków, nie jeść surowych warzyw i owoców, zwłaszcza tych których nie można dokładnie umyć. Proszę sprawdzić, czy w domu jest odpowiedni zapas leków (na około miesiąc), uaktualnić numery telefonów awaryjnych, na pogotowie, do lekarza rodzinnego, najbliższej rodziny, przyjaciół. Spotkania najlepiej odbywać drogą elektroniczną, np. przez Skype. Wiele rzeczy można załatwić przez telefon.
Prosimy, w miarę możliwości o zmiany terminów wizyt kontrolnych w Poradni Onkologicznej na okres po odwołaniu epidemii. Dzięku uprzejmości Pałacu Kultury Zagłębia raz w tygodniu będziemy mogli rozwozić recepty na leki onkologiczne przepisane przez onkologa, tak aby nasi pacjenci nie musieli odbywać podróży do Poradni Onkologicznej ZCO.
Proszę pamiętać, że jeden z najważniejszych objawów infekcji koronawirusem, jakim jest gorączka, występuje nierzadko u chorych na nowotwory. Może być następstwem stosowania niektórych leków, np. zastrzyków poprawiających pracę szpiku, niektórych cytostatyków, a nawet samego nowotworu. Warto wówczas skontaktować się telefonicznie z leczącym ośrodkiem onkologicznym.
Jeżeli jednak mieli Państwo kontakt z kimś, u kogo rozpoznano zakażenie koronawirusem, lub mieszkają Państwo z kimś, kto wrócił z kraju, w którym panuje epidemia konieczny jest kontakt ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi.
Zawsze trzeba być na bieżąco z lokalnymi informacjami o sytuacji epidemiologicznej.
Wszystkim nam zależy na tym, aby ten trudny okres przetrwać w jak najlepszym zdrowiu.
Lekarz kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej, dr hab. n. med. Elżbieta Nowara